Automatyka – o czym mowa w praktyce?
Dzisiaj trudno sobie wyobrazić hale przemysłowe bez automatyki. Te najnowocześniejsze z nich są wręcz przesiąknięte automatyzacją. I trudno się temu dziwić. Dzięki niej możliwe jest nie tylko obniżenie kosztów produkcji, ale również podnoszenie jej wydajności. Sprawdź, czym w praktyce jest automatyka przemysłowa.
Czym jest automatyka przemysłowa?
Automatyka przemysłowa to wykorzystanie systemów komputerowych do sterowania procesami fizycznymi w fabryce. Można ją również nazywać jako „automatyka” lub „sterowanie automatyczne”, chociaż te dwa ostatnie terminy są szersze i odnoszą się do wszelkich zastosowań, w których wykorzystywane są urządzenia zautomatyzowane.
Automatyka przemysłowa została po raz pierwszy wprowadzona w latach 50. ubiegłego wieku i od tamtej pory jest szeroko stosowana w fabrykach, na liniach produkcyjnych i w innych obiektach przemysłowych. Jej celem jest regulowanie procesów produkcyjnych poprzez wykorzystanie kombinacji oprogramowania i sprzętu do sterowania maszynami, urządzeniami oraz materiałami.
W ostatnich latach postęp w technologii komputerowej umożliwił stosowanie bardziej zaawansowanych sposobów automatyzacji procesów produkcyjnych. Dzisiejsze systemy automatyki przemysłowej są w stanie wykonywać zadania, które jeszcze kilka lat temu byłyby niemożliwe. Można je również wykorzystywać do nowych celów, które nie były możliwe w czasach, gdy automatyka przemysłowa pojawiła się po raz pierwszy – jak na przykład zarządzanie odpadami.
Gdzie sprawdza się automatyka przemysłowa?
Pod pewnymi względami automatyka przemysłowa może być bardziej użyteczna niż inne rodzaje automatyki, ponieważ można z nią robić znacznie więcej rzeczy. Jednym z najczęstszych jej zastosowań jest przemysł spożywczy. Dość często można spotkać zakłady produkujące żywność, których wykorzystywana jest automatyzacja produkcji przemysłowej. W wielu przypadkach systemy te są wykorzystywane do automatycznego załadunku i rozładunku ciężarówek przewożących towary pomiędzy zakładami produkcyjnymi a różnymi miejscami, w których sprzedawane są produkty.
Automatykę przemysłową można również spotkać w dużych magazynach, gdzie towary są transportowane do i z zakładów oraz przenoszone na wielu poziomach regałów, zanim zostaną ostatecznie umieszczone w docelowym miejscu.