lekarz neurolog

Czym zajmuje się neurolog?

Problemy zdrowotne związane z układem neurologicznym dotyczą nie tylko i wyłącznie osób starszych. Czasami występują one na skutek po wypadku, ale może chodzić także o wady wrodzone. To właśnie neurolog będzie leczyć chorobę Parkinsona, Alzheimera lub padaczkę, czy też zwykłe migreny.

Z jakimi problemami możemy się zwrócić do neurologa?

Neurolog jest lekarzem specjalistą, który zajmuje się diagnostyką i leczeniem, ale także zapobieganiem chorób układu nerwowego. System neurologiczny obejmuje leczenie, gdy uszkodzony był rdzeń kręgowy, a także nerwy i mięśnie. Lekarz neurolog w Żywcu albo w innym mieście zajmuje się także różnymi zaburzeniami, które mogą wystąpić właśnie w tym systemie. Najczęściej na wizytę w takim gabinecie umawiamy się wówczas, gdy występują choroby zwyrodnieniowe takie jak choroba Parkinsona lub Alzheimera. Mogą to być też drgawki i choroby naczyń mózgowych. Do neurologa zgłosimy się więc na pewno po udarze mózgu.

Poza tym lekarz taki może leczyć najróżniejsze choroby mięśni i nerwów. Czasami na przykład pacjenci błędnie są kierowani do ortopedy, gdy występują jakieś poważne choroby kręgosłupa. Szczególnie mówimy o takiej sytuacji, gdy wystąpiło skrzywienie kręgosłupa, w efekcie którego występuje nacisk na nerwy. Może to skutkować niedowładem kończyn i takie schorzenia wówczas leczy neurolog.

Neurolog leczy bezsenność i zaburzenia mowy

Specjalizacja neurologiczna jest zresztą w stałym rozwoju i wciąż odkrywane są coraz nowsze metody leczenia. Specjalista, jakim jest neurolog, może leczyć na przykład również stwardnienie zanikowe boczne i choroby nerwów obwodowych. Powszechnie także leczone są zaburzenia snu. To może być bezsenność albo zaburzenia rytmu snu. Stosowana jest także na przykład terapia słuchowa w Żywcu, która przynosi bardzo dobre efekty.

Do neurologa zgłosimy się także w sytuacji, gdy występują zaburzenia mowy takie jak na przykład afazja. Lekarz ten będzie leczyć też zaburzenia równowagi i koordynacji, które są skutkiem choroby Menière’a. Z reguły też wcześniej wykonuje się badania diagnostyczne, czyli rezonans magnetyczny, ale także EEG.

Dodaj komentarz