Czyszczenie wentylacji – najpopularniejsze metody

Czyszczenie wentylacji to skomplikowany proces, podczas którego z przewodów i rur usuwa się wszelkiego rodzaju zanieczyszczenia. W trakcie tych czynności wykonuje się także dezynfekcję. Niekiedy konieczne jest przeprowadzenie także niewielkich napraw. Jakie są obecnie najpopularniejsze metody pozwalające na efektywne oczyszczanie systemów wentylacyjnych? Podpowiadamy.

Czyszczenie wentylacji na mokro

Czyszczenie wentylacji bardzo często wykonuje się metodą, w której używa się różnego rodzaju substancji chemicznych i preparatów przeznaczonych do systemów wentylacyjnych. Dość często większość czynności, które wykonuje się za pomocą specjalistycznych środków określa się mianem dezynfekcji. W trakcie tego procesu zabezpiecza się ścianki rur oraz przewodów przed rozwojem niebezpiecznych bakterii.

Konkretny rodzaj preparatów zależy w głównej mierze od specyfiki danego budynku. W przypadku pomieszczeń używanych w celach przemysłowych we wnętrzu kanałów może dojść do powstania bardzo trudnych do usunięcia zabrudzeń. Dlatego stosowanie silnych środków podyktowane jest zazwyczaj konkretnymi warunkami w pomieszczeniach.

Czyszczenie wentylacji na sucho

Większość procesów czyszczenia wentylacji zaczyna się od użycia metody suchej. Polega ona na użyciu mechanicznych narzędzi, zazwyczaj specjalnych szczotek, które docierają głęboko do wnętrza rur. Wszelkie zanieczyszczenia są wprawione w ruch i usunięte z pomocą przewodu zasysającego powietrze. W przypadku szerokich i dużych kanałów wentylacyjnych usuwanie zabrudzeń wykonuje się zazwyczaj ręcznie, bezpośrednio ze ścian.

Istnieje kilka skutecznych sposobów na czyszczenie na sucho. Wybór konkretnej metody podejmuje się na podstawie tego, w jaki sposób przebiegła inspekcja wentylacji. W przypadku małych zanieczyszczeń lub krótkich kanałów stosuje się sprężone powietrze i odkurzanie ręczne. Jeśli rury wentylacyjne są ułożone w skomplikowanym systemie, to zazwyczaj sięga się po inne metody wraz z użyciem szczotkowania i ręcznego odsysania powietrza.

Dodaj komentarz