badanie densytometrii

Densytometria – jak wygląda to badanie?

Densytometria jest jednym z podstawowych badań, które wykonuje się w procesie diagnostyki osteoporozy. To badanie bezinwazyjne, które nie wymaga specjalnego przygotowania pacjenta. Pozwala określić stan gęstości kości. Jak wygląda to badanie?

Co to jest densytometria?

Densytometria w Gdańsku jest badanie, które przeprowadza się w celu oceny gęstości mineralnej kości. Jest to rodzaj badania rentgenowskiego, które wykonuje się przy użyciu specjalnego aparatu. To badanie bezbolesne. Pacjent podczas badania siedzi lub leży, a specjalny aparat przeprowadza pomiary. Badanie wykonywane jest na szyjce kości biodrowej lub na odcinku lędźwiowym kręgosłupa. Zaleca się, by badanie było wykonane na obu odcinkach, co pozwoli na uzyskanie pełniejszego obrazu. Densytometria wykonywana jest u osób, znajdujących się w grupie ryzyka rozwoju osteoporozy. Zalecane jest kobieto w okresie menopauzy i panom po 65. roku życia. Konieczne jest również u osób, które w przeszłości miały złamania osteoporotyczne. Badanie wykonana może być także u osób, które są zagrożone utratą masy kostnej w wyniku: niedoczynności tarczycy, niewydolności nerek, cukrzycy, czy w wyniku leczenia glikokortykosteroidami. 

Densytometrię wykonuje się także w trakcie trwania terapii osteoporozy. Pozwala to wówczas na ocenę skuteczności zastosowanej terapii. 

Jak przygotować się do badania?

Densytometria, podobnie jak próba tężyczkowa w Gdańsku, to badanie nieinwazyjne. Nie wymaga uśpienia czy znieczulenia pacjenta. Nie musi on również być na czczo. Na dobę przed badaniem, pacjent, powinien odstawić wszelkie suplementy zawierające wapń. W przeciwnym wypadku może dojść do zafałszowania wyniku. Do badania pacjent musi również zdjąć wszelkie przedmioty zawierające metalowe elementy. 

Densytometria trwa kilka minut i nie jest badaniem bolesnym. Przed densytometrią dokonuje się również pomiaru wzrostu oraz masy ciała. Pacjent w trakcie badania leży na stole pomiarowym. Po badaniu można bez przeszkód wrócić do normalnej codziennej aktywności. 

Dodaj komentarz