farby termowrazliwe

Farby termowrażliwe – właściwości i zastosowanie

Farby termowrażliwe posiadają właściwości zmiany swojego koloru pod wpływem temperatury. Stosowane są one w zestawach kołowych pociągów, co sprawia, że osoba odpowiedzialna za przegląd techniczny może łatwo zauważyć, kiedy koło się przegrzewa. Jak dokładnie działają farby termowrażliwe? Odpowiadamy.

Farby termowrażliwe – zastosowanie

Farby termowrażliwe spotkać można także pod nazwą farb do zestawów kołowych. Nazwa ta bezpośrednio nawiązuje do sposobu ich wykorzystania, gdyż swoje główne zastosowanie znajdują w przemyśle kolejowym. Służą one do malowania kół pociągów. Jest to specyficzny rodzaj farb, którego rola nie ogranicza się jedynie do funkcji dekoracyjnych. Ich właściwości sprawiają, że przyczyniają się one do poprawienia bezpieczeństwa na kolei.

Farby termowrażliwe posiadają odporność na wysokie temperatury. W momencie, kiedy temperatura zacznie znacząco wzrastać ponad poziom tolerancji farba zmienia swój kolor, a następnie odpada. Dla osoby przeprowadzające przegląd techniczny pociągu jest to znak, że koło może wymagać konserwacji lub wymiany. Farby do zestawów kołowych zdecydowanie ułatwiły oraz skróciły czas wykonywania przeglądów technicznych kół.

Farby termowrażliwe – właściwości

Jak już wspomnieliśmy wyżej – rolą farb termowrażliwych jest reagowanie na zbyt wysoką temperaturę. Reakcja ta spowodowana jest obecnością specjalnej żywicy w składzie. Farby do zestawów kołowych posiadają tolerancję na temperatury dochodzące do 280 stopni Celsjusza. Po przekroczeniu tego progu farba zaczyna zmieniać swój kolor na bladoszary, a następnie się odkleja. Jest to znak, że koło się przegrzewa.

Taka sytuacja ma głównie miejsce podczas gwałtownego hamowania pociągu. Koła są jedną z najbardziej eksploatowanych części, wobec czego ważne jest, aby dbać o ich dobry stan techniczny. Wykorzystanie właściwości farb termowrażliwych w pewien sposób zrewolucjonizowało wykonywanie przeglądów kół i poprawiło bezpieczeństwo. Osoby lub firmy, które zainteresowane są zakupem tego typu farb zachęcamy do sprawdzenia w Google frazy producenci farb epoksydowych.

Dodaj komentarz