korki pneumatyczne

Jak działają korki pneumatyczne?

Korki pneumatyczne to bardzo praktyczne, choć niepozorne urządzenia, stosowane powszechnie przez firmy zajmujące się konserwacją i naprawą układów wodno-kanalizacyjnych. Jak działają korki pneumatyczne?

Korki pneumatyczne – po co zostały stworzone?

Korki pneumatyczne są używane do blokowania przepływu wody w rurach o różnych średnicach. Po to, aby idealnie przylegały do konkretnych układów, występują w różnych rozmiarach i kształtach. Składają się z gumowego pęcherza (uszczelki), który jest wkładany do rury, a następnie nadmuchiwany za pomocą sprężonego powietrza. Proces pompowania powoduje, że pęcherz rozszerza się i wypełnia całą średnicę rury, tworząc szczelne zamknięcie, które uniemożliwia przepływ wody przez rurę. Zatyczka ta jest następnie zabezpieczona w miejscu za pomocą mechanizmu blokującego, co gwarantuje, że pozostanie tam i nie będzie się przemieszczać. Pneumatyczne zatyczki do rur są skutecznym sposobem blokowania przepływu wody i odnajdują się w wielu zastosowaniach, od kontrolowania zalania po blokowanie odcinków rur na czas ich konserwacji.

Jaka jest zasada działania korków pneumatycznych?

Uszczelka jest zwykle utrzymywana w miejscu przez mechanizm blokujący, taki jak śruba lub klips. Kiedy jest już na swojej docelowej pozycji, korpus korka jest wkładany do rury wlotowej. Korpus jest tak zaprojektowany w taki sposób, że zapewnia odpowiednie uszczelnienie między rurą wlotową a korkiem. Zadaniem uszczelki jest zapobieganie wydostawaniu się powietrza i kontrolowanie jego przepływu. Jeśli korek pneumatyczny ulegnie awarii, należy wymienić go na nowy. To bardzo przydatne akcesorium, dzięki któremu możliwe jest tymczasowe zatrzymanie wody czy ścieków. Ekipy serwisujące i naprawiające systemy wodne i kanalizacyjne, w tym rury czy studzienki, doceniają prostotę i niezawodność ich działania. Korki pneumatyczne chronią konkretny rejon przez zalaniem brudną wodą zawierającą bakterie i zanieczyszczenia. Bez wątpienia każda ekipa hydrauliczna czy zarządzająca miejską kanalizacją musi być wyposażona w tego typu sprzęty.

Dodaj komentarz