lysienie

Jak walczyć z łysieniem plackowatym na brodzie? Czy można je jakoś ukryć?

Łysienie plackowate to schorzenie o podłożu autoimmunologicznym, które dotyka zarówno mężczyzn, jak i kobiety, choć mężczyzn znacznie częściej. Często współistnieje z innymi chorobami autoagresywnymi. W przebiegu choroby układ immunologiczny atakuje mieszki włosowe, które uważa za obce, co prowadzi do miejscowej utraty włosów i powstawania charakterystycznych plackowatych, łysych miejsc. Dziś zajmiemy się tym, jak można leczyć to schorzenie i walczyć z wypadaniem włosów, które wypadają także na brodzie. W jaki sposób można ukryć takie mankamenty?

Stosuj łagodne, naturalne kosmetyki do zarostu, które wzmacniają Twoje włosy

Na pewno ważne jest to jakich kosmetyków się używa, bo osłabione na skutek choroby włosy muszą być delikatnie traktowane. Nie można używać szamponów, które zawierają SLS, parabeny, sztuczne środki konserwujące. Takie produkty powodują, że włoski stają się słabsze i jeszcze intensywniej wypadają. Zatem należy szukać komsetyków do brody o jak najbardziej naturalnym składzie. Dotyczy to zarówno szamponów i odżywek do brody, jak i olejków do brody. Te ostatnie mogą wzmocnić zarost poprzez jego gruntowne nawilżenie.

Sięgnij po środki farmakologiczne

Oczywiście w walce z łysieniem plackowatym pomagają środki farmakologiczne. Oczywiście trzeba udać się do lekarza-dermatologa, bo nie są to leki, które można zakupić bez recepty. Minoksydyl to płyn, który wciera się w skórę dwa razy dziennie. Wpływa na porost włosów, ale może wywoływać także podrażnienia, zaczerwienienie czy łuszczenie. Można przyjmować preparaty immunosupresyjne takie jak cyklosporyna czy kortykosteroidy. Na łysienie plackowate podawany jest także ruskolitynib, stosowany w leczeniu chorób szpiku, choć jest to lek w fazie testów.

Spróbuj zabiegów medycyny estetycznej na łysienie plackowate

Wiele osób szuka skutecznych sposobów na łysienie plackowate. Może nim być także mezoterapia igłowa albo osocze bogatopłytkowe, które przeprowadza się w podobny sposób, z tą różnicą, że pod skórę wprowadzane jest osocze własne pacjenta spreparowane w specjalnej wirówce laboratoryjnej, a w przypadku mezoterapii są to najczęściej kwas hialuronowy i witaminy. Obydwa rodzaje zabiegów przeprowadza się w serii w odstępach kilkutygodniowych. Zalecanych jest od 1 do nawet 7 zabiegów, zatem cała kuracja może potrwać miesiąc, a nawet pół roku, jednak rezultaty mogą być zadowalające i zahamować łysienie plackowate, a także spowodować odrastanie włosów.

Mikropigmnetacja brody lub wypełniacze do brody – ukrywanie łysych miejsc na brodzie

Przedstawiliśmy środki, które pozwalają na pobudzenie wzrostu włosów poprzez zabiegi lub leki, ale można zastosować także sztuczne wypełnienie pustych miejsc. Do wyboru jest zabieg mikropigmentacji brody, w ramach którego tworzy się na brodzie swoisty tatuaż, dzięki któremu zakryte zostają puste miejsca. Efekt jest naturalny, a tusz po pewnym czasie, najczęściej kilku latach się wchłania. Wypełniacze do brody nie są tak trwałe, ale również mogą dać dobre rezultaty. Tworzą efekt mikrowłosków na skórze, a przykładem może być puder do zagęszczania brody BeardMe, który występuje w różnych kolorach. Można go dopasować idealnie do swojego zarostu. Wcześniej wystarczy użyć kremu lub olejku, a bawełniane mikrowłókna świetnie imitujące włoski przykleją się do skóry. Efekt można utrwalić przy użyciu lakieru do włosów.

Pamiętaj o dbaniu o właściwe krążenie krwi – czesanie brody kartaczem jest wskazane

Już wiesz jak możesz wpłynąć na porost brody albo zniwelować widoczność łysych miejsc. Aby stymulować wzrost włosów trzeba dbać również o krążenie krwi, masując skórę twarzy pod brodą. Trzeba zatem zaopatrzyć się w dobrej jakości kartacz do brody, który zapewni precyzję pielęgnacji, a jednocześnie nie podrażni skóry twarzy. Warto wiedzieć, że kartacze mogą mieć włosie naturalne z dzika, albo syntetyczne. W zależności od wrażliwości skóry możesz wybrać jedno z nich. W przypadku syntetyków musisz mieć jednak pewność, że nie będą podrażniać skóry.

Na koniec warto przypomnieć, że ważne jest ograniczenie stresu i wysypianie się, bo to także wpływa na stan zarostu. Zadbaj też o właściwą dietę, bo niedobór cynku również przyczynia się do łysienia plackowatego. Twoja broda niezależnie od sytuacji może prezentować się doskonale.

Dodaj komentarz