Etno w aranżacji wnętrz

Jak wprowadzić styl etno do wnętrza?

Odwoływanie się do narodowych tradycji różnych krajów świata, pozwala stworzyć wystrój o wielokulturowym charakterze. Właśnie na tym bazuje styl etno – sięga po ludowe rękodzieło, regionalne wzornictwo i plemienne dodatki, które nadają wnętrzom wyjątkową wartość. Jak pogodzić historię z teraźniejszością i zastosować styl etno w nowoczesnej przestrzeni?

Wystrój inspirowany tradycyjnym rzemiosłem i różnorodnością kultur

– Odkrywanie odległych zakątków ziemi, poznawanie obcych kultur i czerpanie z ich tradycji to kwintesencja stylu etno. W swej naturalnej krasie stanowi ciekawą alternatywę dla aranżacji opartych na nowoczesnym designie i innowacyjnych rozwiązaniach. Pokazuje, że to, co pierwotne, może doskonale wpisywać się we współczesne wystroje domów – mówi Katarzyna Śliwińska, kierownik działu marketingu i reklamy, RuckZuck.

Stonowane tło i barwne akcenty

Styl etno wiąże się z bogactwem rozmaitych deseni, obecnych w wielu kulturach od pokoleń. Są to m.in. koniczyny marokańskie, wzory azteckie, zwierzęce i paisley – tak szeroki wybór stwarza nieograniczone możliwości aranżacyjne. Można również sięgnąć po rodzime dekoracje, wywodzące się z polskiego folkloru (np. wzory łowickie). By zachować spójność wystroju, najlepiej zdecydujmy się na jeden, konkretny motyw przewodni, najbliższy gustowi domowników.

Orientalne i egzotyczne desenie można stosować na dwa sposoby: w wersji nasyconej kolorystycznie (gdzie dominuje mnogość barw i intensywność odcieni) lub stonowanej (przewaga czerni, bieli, beżów, żółcieni i khaki). W obu wariantach prezentują się bardzo wyraziście, dlatego stosujmy je w formie dodatków – mogą pokrywać poduszki, serwety, dywany czy zasłony. W tle postawmy natomiast na neutralne tonacje, które pozwolą wyeksponować plemienne i ludowe akcenty. Ściany pomalujmy farbą w kolorze zgaszonej zieleni lub jasnego brązu. Posadzkę wykończmy z kolei panelami w dekorze naturalnego drewna.

Unikalne meble i rękodzieła

Styl etno ceni naturalne materiały, dlatego nie może ich zabraknąć we wnętrzu. Bawełniany wiszący fotel, rattanowe krzesła, bambusowe rolety czy wiklinowe pojemniki idealnie wpiszą się w energiczny klimat wystroju. Chcąc zachować nowoczesny charakter przestrzeni, zamiast mebli wykonanych z egzotycznych gatunków drewna, wybierzmy szafy, komody i stoły o jasnym kolorze i prostym designie.

Doskonałym uzupełnieniem aranżacji staną się starannie wykonane dodatki. Plemienne maski, ręcznie zdobione tkaniny (np. metodą haftu lub batiku), koronkowe obrusy, plecione kosze czy gliniane naczynia dodadzą wnętrzom oryginalności, stając się cennymi wyróżnikami wystroju.

– Do wnętrz w stylu etno pasują wiekowe przedmioty, nadgryzione zębem czasu. Warto pokusić się zatem o nawiązanie do trendu wabi-sabi, który znajduje piękno w starych, z pozoru nieatrakcyjnych elementach wyposażenia i dekoracji. Ustawiając w pomieszczeniu odziedziczoną po przodkach komodę ze śladami użytkowania, kładąc na posadzce panele z efektem postarzenia (np. z kolekcji Adventure 4V w dekorze Fresco) i wieszając na ścianach obrazy w pękniętych ramach, tchniemy w wystrój duszę – dodaje Katarzyna Śliwińska.

Dodaj komentarz