fotowoltaika do biura

Jak wybrać odpowiednią instalację fotowoltaiczną do biura?

Fotowoltaika cieszy się dużym zainteresowaniem zarówno klientów indywidualnych, jak i biznesowych. Rozwiązanie to gwarantuje nie tylko spore oszczędności, ale również zaliczane jest do ekologicznych i odnawialnych źródeł energii. Nic więc dziwnego, że instalacje fotowoltaiczne montowane są nie tylko na domach prywatnych, ale również dużych zakładach przemysłowych, a także niewielkich biurach prowadzonych przez małych i średnich przedsiębiorców. Jak wybrać odpowiednią instalację fotowoltaiczną do biura? Podpowiadamy.

Jakie jest roczne zużycie prądu w firmie?

Wybierając odpowiednią instalację fotowoltaiczną do biura, należy najpierw oszacować, jakie jest średnie zużycie prądu w firmie. Jeżeli nasz biznes działa już od pewnego czasu i mamy wgląd do rachunków na przykład z ostatniego roku, wówczas łatwiej nam będzie oszacować moc instalacji. Jeśli jednak dopiero od niedawna prowadzimy firmę, nic nie stoi na przeszkodzie, by swoje obliczenia oprzeć o rachunki za prąd z ostatnich kilku miesięcy.

Warto jednak zastanowić się, czy po zainstalowaniu paneli fotowoltaicznych będziemy chcieli zacząć korzystać w biurze z dodatkowych urządzeń, ponieważ jeżeli na przykład chcemy dokupić więcej sprzętów, musimy uwzględnić ten parametr, dobierając odpowiednią instalację. Fotowoltaika dla firm w Poznaniu to niezależność energetyczna od dostaw prądu z zewnątrz czy podwyżek cen energii. Warto więc dobrze oszacować moc instalacji.

Zobacz także: https://hydraportal.pl/co-charakteryzuje-dobre-folie-grzewcze/

Jak obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej do biura?

Moc instalacji fotowoltaicznej do biura liczymy podobnie jak moc takiego systemu dla użytkowników indywidualnych. W lokalach biurowych zazwyczaj zużycie poszczególnych mediów nie jest wysokie, dlatego również moc instalacji nie musi być jedną z najwyższych. Warto jednak powierzyć zadanie dopasowania odpowiedniego systemu fotowoltaicznego do naszej firmy specjalistom, którzy zajmują się tym zagadnieniem, na przykład na: https://yugo.solar/. Kiedy już oszacujemy roczne zużycie prądu przez firmę i uwzględnimy w tych obliczeniach ewentualne dodatkowe sprzęty, które będą zużywały prąd po montażu takiego systemu, takie jak na przykład ogrzewanie podłogowe czy pompa ciepła, wówczas możemy obliczyć moc instalacji fotowoltaicznej.

Przyjmuje się, że na każde 1000 kWh energii rocznie należy wybrać 1,2 KW mocy fotowoltaiki. Z kolei w przypadku elektrowni o mocy powyżej 10 kW, należy wybierać fotowoltaikę o mocy 1,4 kW. Dlatego, jeżeli na przykład roczne zużycie prądu w naszym biurze wynosi 8000 kWh, wówczas mnożąc tę wartość razy 1,2 i dzieląc przez 1000 kWh, otrzymamy wynik 9,6 kW, czyli szacunkową moc instalacji fotowoltaicznej do biura.

Jeżeli planujemy umieścić panele fotowoltaiczne wyłącznie na dachu, a budynek biura jest niewielki, wówczas musimy uwzględnić również to, ile paneli zmieści się na takim dachu. Moc instalacji fotowoltaicznej jest równa nasłonecznionej powierzchni dachu, podzielonej przez 5. Dlatego na przykład na dachu o powierzchni 40 m2, jesteśmy w stanie zmieścić 10 kWp instalacji.

Dodaj komentarz