biuro notarialne

Jakie opłaty pobiera notariusz?

Notariusz, dawniej określany rejentem, to urzędnik państwowy, którego zadaniem jest uwierzytelnianie podpisów na umowach kupna sprzedaży. Jego rolą jest weryfikacja prawidłowości zapisów w aktach notarialnych. Jakie opłaty pobiera notariusz?

Notariusz – czym się zajmuje?

Notariusz we Wrocławiu na Różance sporządza i poświadcza prawidłowość aktów prawnych, w tym kupna i sprzedaży. Poza tym urzędnik ten jest świadkiem sporządzania testamentów i aktów darowizny. To specjalista, którego obecna gwarantuje legalność zawierania różnego typu umów. W przypadku jakichkolwiek roszczeń czy podważania własności notariusz jest tą osobą, która w świetle prawa jest gwarantem prawidłowości umów i wiarygodności stawiających się na akcie stron. Przed sądem czy w trakcie toczenia się spraw urzędowych klient biura notarialnego dysponuje dokumentem, dzięki któremu wszystkie inne podmioty prawne respektują zawarte w nim ustalenia. Notariusz to specjalista, który ukończył 5-letnie studia prawnicze, ma zatem zakres kompetencji i lata potrzebnych doświadczeń, aby wszystkie czynności przeprowadzać zgodnie z prawem.

Biuro notarialne – niezbędne przy sprzedaży mieszkania

Biuro notarialne we Wrocławiu świadczy usługi z zakresu sporządzania aktu sprzedaży i nabycia nieruchomości. Osoba kupująca mieszkanie wybiera się wraz z przedstawicielem dewelopera lub osobą prywatną (w zależności, od kogo nabywa nieruchomość) do notariusza, aby tam w obecności urzędnika państwowego podpisać akt własności. Biuro notarialne pobiera podatki na rzecz skarbu państwa. Od każdej zawartej transakcji ma też prawo pobrać swoje wynagrodzenie za świadczone usługi. Są one klasyfikowane w przepisach państwowych i wyrażone jako procent od danej umowy. Poza tym notariusz pobiera środki za założenie księgi wieczystej nieruchomości, a także za wpis hipoteki zwykłej do księgi wieczystej. Za sporządzenie aktu notarialnego również obowiązują stosowne opłaty. O wszystkie tego typu kwestie warto zapytać w biurze notarialnym jeszcze przed podpisaniem umowy i skorzystaniem z jej usług.

Dodaj komentarz