zdjecie rtg

Kiedy należy wykonać RTG zębów?

Podczas wizyty u stomatologa specjalista może skierować nas na RTG zębów. Jest to badanie, którego nigdy nie należy wykonywać bez potrzeby, czasem jednak jest niezbędne w zaplanowaniu odpowiedniego leczenia.

RTG, czyli prześwietlenie zębów to badanie, które pozwala sprawdzić, jak wyglądają zęby wewnątrz, a także w jakim stanie są ich korzenie. To wszystko, czego stomatolog nie jest w stanie zobaczyć gołym okiem, będzie dobrze widział na zdjęciu rentgenowskim. Aby wykonać RTG zębów we Wrocławiu lub w innym mieście, potrzebne jest skierowanie od lekarza dentysty. W większych klinikach, dysponujących pracownią RTG, można zrobić badanie na miejscu.

Bez RTG zębów ani rusz?

Aby stomatolog rozpoczął leczenie uzębienia, musi mieć wiedzę na temat stanu zębów i zmian chorobowych, jakie w nich zachodzą. Gdy pacjent przychodzi ze sporym bólem, nie zawsze da się na oko ocenić, co się dzieje w środku zęba. RTG wykonuje się najczęściej, aby ocenić, jak zaawansowana jest próchnica, sprawdzić, jak rozległe są stany zapalne przy korzeniach. Badanie zlecane jest również w przypadku zębów zatrzymanych, torbieli, a także, gdy podejrzewane są zmiany nowotworowe.

Badanie nie tylko w nagłych przypadkach

RTG zębów wykonuje się nie tylko po to, by ocenić zmiany chorobowe. Często potrzebne jest podczas leczenia protetycznego, przed wszczepieniem implantów zębowych, a nawet przed planowaną ekstrakcją – w tym ostatnim przypadku stomatolog ma szansę ocenić, jak wygląda korzeń zęba i zaplanować jego usunięcie z jak najmniejszymi szkodami dla pacjenta. Bez względu na to, czy chcesz zrobić RTG zęba czy protezy zębowe we Wrocławiu, zawsze warto wymieniać te gabinety stomatologiczne, które cieszą się zaufaniem i dobrymi opiniami pacjentów. Jedna wizyta w niesprawdzonym gabinecie może bowiem spowodować uraz na długie lata. A unikanie dentysty to najgorsze, co możemy zrobić dla naszego zdrowego uśmiechu.

Dodaj komentarz