Nawęglanie stali – o czym mowa w praktyce?
Nawęglanie stali jest niezwykle ważnym procesem w procesie jej obróbki. Można w ten sposób przykładowo zwiększyć jej twardość. Nie każda firma jest odpowiednia do tego typu przedsięwzięć, a niewiele osób zna się na niej w dużym stopniu. W związku z tym, na czym w praktyce polega nawęglanie stali w procesie jej obróbki termicznej?
Gdzie znaleźć przedsiębiorstwa, które zajmują się nawęglaniem stali?
W Polsce działa dużo firm, które zajmują się obróbką, czyli także nawęglaniem stali. Ich ofertę możemy znaleźć przede wszystkim przy pomocy internetu, ponieważ to właśnie tam najłatwiej je wyszukać. Pomimo tego, możemy także znaleźć ich oferty w pismach branżowych, ponieważ to właśnie tam reklamują się tego typu firmy. Niestety, mało kto interesuje się tym tematem poza osobami zaangażowanymi w to służbowo. W związku z tym, nawęglanie stali dla wielu osób jest tematem o którym nic nie wiedzą.
Nie jest to jednak jedyny proces obróbki stali. Można ją wzbogacić lub zmienić jej charakterystykę na wiele sposobów. Jednym z nich jest także hartowanie stali. Często firmy, które zajmują się nawęglaniem stali, zajmują się także jej hartowaniem, dzięki czemu obróbka stali w danym przedsiębiorstwie jest przeprowadzana od A do Z.
Na czym polega nawęglanie stali?
Nie każda stal jest taka sama i ma takie same właściwości. W związku z tym, musi przejść właściwe procesy zmieniające jej charakter. Jednym z najpopularniejszych jest jej nawęglanie. Pomimo tego, że jest on popularny wśród osób z branży, mało osób spoza niej się na tym zna. Nawęglanie stali w największym skrócie polega na dodaniu do składu stali węgla. Najczęściej dzieje się to przez nawęglanie w proszkach węgla drzewnego. Temperatura nawęglania zazwyczaj wynosi około 900 stopni Celsjusza.
Dzięki nawęglaniu, stal zmienia swoje właściwości. Proces ten jest wykonywany, gdy zależy nam na zwiększeniu jej twardości. Dzięki temu, stal jest bardziej odporna na zużycie ścierne. Dość poważnym skutkiem ubocznym jest jednak możliwość powstania odkształceń podczas wielokrotnego wystawiania stali na wysoką temperaturę.