drewno

Odciąg pyłu – o czym mowa w praktyce?

Praca w miejscach generujących dużo pyłów nie byłaby możliwa i przede wszystkim bezpieczna dla zdrowia gdyby nie fakt, iż istnieje odciąg pyłu, który pozwala na pozbycie się szkodliwych dla zdrowia pyłów i przetransportowanie ich do miejsca, gdzie będą składowane. Jak dokładnie wygląda odciąg pyłu?

Jak powstaje system używający odciąg pyłu?

Cały system filtrujący powietrze to naprawdę skomplikowana rzecz, która nie powstaje z dnia na dzień. Odciąg pyłu to jedynie mała jego część, gdyż jest to wentylator, który odpowiada za wytworzenie podciśnienia, które pozwala zasysać pyły. Wpierw trzeba jednak przeprowadzić wywiad w przedsiębiorstwie, a także stworzyć projekt tego jak ma wyglądać cały system.

Gdy system wykorzystujący odciąg pyłu jest montowany to zakłada się takie rzeczy jak dozownik celkowy, czy też rury do wyciągu trocin, które znacząco pomagają w ich sprawnym i szybkim odprowadzeniu. Dobrze gdy system w momencie instalacji powstał przy użyciu konstrukcji modułowych. W takim wypadku jest możliwa dalsza rozbudowa w przyszłości.

Gdzie szukać dobrego odciągu pyłu?

Chcąc znaleźć dobrego wykonawcę systemu odprowadzania pyłu drzewnego, trocin oraz wiórów najlepiej jest udać się do internetu, gdzie po wpisaniu frazy w wyszukiwarce można znaleźć całe mnóstwo firm się tym zajmujących. Trzeba wtedy pamiętać o sprawdzeniu opinii na ich temat tak by nie trafić na nieuczciwych specjalistów, którzy wcale nie mają tak dużej wiedzy i są w stanie zepsuć robotę.

Dlaczego odciąg pyłu jest tak ważny?

Odciąg pyłu ma kluczowe znaczenie w całym systemie odprowadzania pyłu, trocin oraz wiórów. Te gdy są w powietrzu mają bardzo negatywny wpływ na zdrowie. Mowa tu szczególnie o pyle drzewnym, który może ryzykować rozwój astmy, upośledzać funkcje płuc, czy też napędzać rozwój nowotworów zatok, krtani oraz płuc. Zagrożenie jest więc bardzo poważne, przez co dobry system odprowadzania pyłów to podstawa działania w zakładzie, w którym dochodzi do obróbki drewna. W innym wypadku tylko niepotrzebnie narażamy się na problemy zdrowotne w przyszłości.

Dodaj komentarz