Panele solarne elektryczne – czym są?
W ostatnich latach na dachach polskich domów coraz częściej można zauważyć futurystycznie wyglądajace panele. Są to panele fotowoltaiczne zwane też panelami solarnymi elektrycznymi. Czym dokładnie są te konstrukcje, jak działają i czemu są tak chętnie montowane przez Polaków?
Co to panele solarne elektryczne?
Tak naprawdę panele solarne elektryczne spotkamy znacznie częściej pod nazwą panele fotowoltaiczne. Dosyć często używa się też bardzo ogólnej nazwy fotowoltaika, która określa całą dziedzinę. Nazwa tych paneli pochodzi od zjawiska, które pozwala na zamianę energii z promieni słonecznych w energię elektryczną. Jest to bowiem zjawisko fotowoltaiczne.
Historia fotowoltaiki jest całkiem długa, gdyż efekt fotowoltaiczny został po raz pierwszy zaprojektowany ponad 180 lat temu, bo w 1839 roku. Dokonał tego A. C. Becquerel. Wiele lat później zdecydowano się wykorzystać to zjawisko w celu wytwarzania energii elektrycznej i dziś fotowoltaika to technologia, która jest coraz bardziej dostępna.
Co dają panele solarne elektryczne?
Tak zwana fotowoltaika to cała dziedzina, lecz często nazwy tej używa się w celu określenia instalacji fotowoltaicznych czy też samych paneli elektrycznych. Panele te odpowiadają za konwersję energii z promieniowania słonecznego w energię elektryczną. Wraz z całą instalacją są one w stanie przesłać ją dalej do sieci elektrycznej.
Właściciel paneli fotowoltaicznych i instalacji, która wytworzy prąd i prześle go do sieci ma potem prawo do pobrania równowartości wytworzonej energii za darmo. W ten sposób panele fotowoltaiczne to świetny sposób na zabezpieczenie się w czasach, w których ceny prądu naprawdę dynamicznie rosną.
Czy inwestycja w panele fotowoltaiczne się opłaca?
Opłacalność inwestycji w panele fotowoltaiczne jest bardzo opłacalna. Dzięki temu, że wydajność instalacji stale rośnie, a ceny spadają i do tego są dostępne dopłaty do takowych instalacji zwrot takiej inwestycji jest możliwy już zaledwie w ciągu kilku lat. Do tego w ten sposób chronimy środowisko korzystając z czystego prądu pochodzącego z odnawialnego źródła.