pokretlo do montazu

Pokrętło motylkowe – gdzie znajduje zastosowanie?

Z użyciem pokręteł motylkowych można spotkać się w wielu branżach. Mogą one stanowić część maszyn czy element mocujący w przypadku mebli. Cechą charakterystyczną takiego pokrętła jest jego budowa – typowy „motylek” tworzący część pochwytową. Dzięki temu nie trzeba mocować pokrętła za pomocą np. śrubokrętu.

Pokrętło motylkowe – do czego jest potrzebne?

Konstrukcje różnych maszyn, mebli, sprzętu mogą być łączone za pomocą śrub lub pokręteł. Jednym z nich jest właśnie pokrętło motylkowe. To rozwiązanie jest bardzo wygodne podczas montażu oraz użytkowania. Część z gwintem zapewnia dobre mocowanie, a zakończenie uchwytem jest bezpieczne i łatwe w obsłudze.

Nowoczesne pokrętła motylkowe są ergonomiczne w kształcie, odpowiednio wyprofilowane, by jeszcze bardziej zwiększyć komfort użytkowania. W odróżnieniu od śrub umożliwiają częste i łatwe luzowanie mocowania, więc można odłączać elementy konstrukcji w razie potrzeby bez większego wysiłku.

Po co stosuje się pokrętła motylkowe?

Pokrętło motylkowe tworzy stabilne, ale łatwe do demontażu połączenie, więc można wygodnie posługiwać się nim nawet podczas codziennego używania urządzeń lub maszyn. Ogromną większość tego typu połączeń obsługuje się po prostu rękami. Pokrętła mogą np. spajać konstrukcję typu teleskopowego z możliwością łatwego jej przedłużenia.

Wybór pokręteł motylkowych uwzględnia elementy różniące się między sobą kształtem oraz materiałem, z którego są wykonane. Niektóre są wzbogacone o niestandardowe rozwiązania, na przykład są wykonane z materiałów odpornych na różne warunki atmosferyczne lub z nierdzewnej stali.

Wygodne i nowoczesne pokrętła motylkowe

Ważnym elementem, jakim cechuje się każde pokrętło motylkowe, jest właśnie uchwyt. Przeważnie wykonany jest on z tworzywa sztucznego, np. poliamidu. Niekiedy stosowane są wzmocnienia, utwardzające ten element tak, by był odporny na duży nacisk. Uchwyty z tworzywa cechuje brak przewodzenia elektryczności, izolują one całą konstrukcję.

Podsumowując, nowoczesne pokrętła motylkowe są bardzo popularnym elementem mocującym w wielu maszynach, meblach czy sprzęcie używanym na co dzień. Są to łatwe w obsłudze rozwiązania z wygodnymi uchwytami.

Dodaj komentarz