
Poznaj najważniejsze informację dotyczące oparzeń słonecznych
Oparzenia słoneczne są jednym z najczęstszych dolegliwości w sezonie letnim. Kiedy pojawia się wysoka temperatura na zewnątrz, wielu z nas spędza wolny czas na plaży, przy jeziorze, w parku czy ogródku. Zapominamy o zdrowym rozsądku i wystawiamy nasze ciało na zbyt mocne słońce. Warto pamiętać o zasadach postępowania w przypadku pojawienia się poparzenia słonecznego.
Dlaczego dochodzi do poparzeń słonecznych?
Melanina to pigment występujący w ludzkim ciele. Odpowiada za kolor naszej skóry, włosów a także chroni przez promieniowaniem UV. Kiedy opalamy się, nasza skóra wytwarza więcej melaniny, a na ciele pojawia się opalenizna. Jednak niewłaściwe opalanie może doprowadzić do oparzenia słonecznego. Wystarczy 20 minut nierozsądnej ekspozycji ciała na silne promieniowanie, aby doszło do poparzenia W grupie największego ryzyka są osoby o jasnej karnacji. Zbyt długie wylegiwanie się na ostrym słońcu lub korzystanie z solarium dają przykre dolegliwości skórne – oparzenie I stopnia lub II stopnia.
Kilka słów o oparzeniu I stopnia oraz II stopnia
Oparzenia I stopnia mają łagodny przebieg. Skóra piecze i boli podczas dotyku, swędzi, możemy odczuwać dyskomfort podczas poruszania się. Pojawia się zaczerwienienie. Po kilku dniach zaczyna się proces utraty wierzchniego naskórka. Natomiast oparzenia słoneczne drugiego stopnia są znacznie poważniejsze. Na skórze pojawiają się przecherze, w których gromadzi się płyn surowiczy. Oparzenie sięga głębszych warstw skóry. Dochodzi do częściowej martwicy naskórka. W tym przypadku należy skonsultować się z lekarzem, który dobierze odpowiednie środku wspomagające gojenie się ran.
Kto jest bardziej narażony na poparzenie słoneczne?
Jak już wspomniano, osoby o jasnej karnacji są bardziej narażone na oparzenie słoneczne. W grupie ryzyka znaleźć się również mogą chorzy przyjmujący leki przeciwdepresyjne i przeciwcukrzycowe. Należy pamiętać, że niektóre substancje chemiczne mają działanie fotouczulające (np. tabletki antykoncepcyjne), jak również kosmetyki. Przed przyjęciem danego preparatu, warto dokładnie przeczytać ulotkę od producenta bądź skonsultować się z lekarzem czy farmaceutą.
Pierwsza pomoc w przypadku poparzeń słonecznych
Kiedy poparzymy skórę warto zrobić chłodny okład lub wziąć prysznic. Należy pamiętać, aby woda nie była zbyt chłodna, ponieważ może dojść do szoku termicznego. Podczas mycia należy delikatnie polewać poparzone miejsce, do uczucia ulgi. Ból i pieczenie może być silne, dlatego warto przyjąć doustny lek przeciwbólowy. Doskonale sprawdzą się preparaty, które mają w swoim składzie paracetamol bądź ibuprofen. Nasze babcie na poparzoną skórę stosowały okłady z zimnego mleka, maślanki i kefiru. Poza ukojeniem pieczenia nawilżały miejsca chorobowe. Zamiast można zastosować chłodzącą emulsję lub piankę. Należy wybierać preparaty, które mają w składzie allantoinę, pantenol oraz witaminę E. Kremy z kwasem hialuronowym także przyniosą ulgę.