prasa

Prasa krawędziowa – czym się charakteryzuje?

Obecnie praca wielu zakładów przemysłowych opiera się między innymi na obróbce metali. Ta by była skuteczna i efektywna musi być prowadzona przy pomocy specjalistycznego sprzętu do którego należy między innymi prasa krawędziowa. Czym ona jest i jak działa?

Czym jest prasa krawędziowa?

Urządzenie którym jest prasa krawędziowa jest jednym z najpopularniejszych stosowanych w obróbce metali, która wykorzystuje ich ciągliwość, czyli możliwość odkształcania bez uszkodzenia na przykład blachy. Jest to naprawdę droga maszyna, która jest jednak wybierana z uwagi na swą precyzją.

Maszyna taka jak prasa krawędziowa to prasa do gięcia metali. Jest ona w stanie stworzyć bardzo precyzyjne zgięcia nawet gdy mowa o grubych blachach stalowych, gdyż prasa krawędziowa jest w stanie wytworzyć nacisk rzędu nawet tysięcy ton.

Jakie są rodzaje pras krawędziowych?

Na rynku znaleźć można całe mnóstwo pras krawędziowych, które zazwyczaj różnią się tym w jaki sposób są napędzane. Najstarszy rodzaj to prasy mechaniczne. Korzystają one z koła zamachowego, które napędzane jest przez silnik elektryczny. Ich największa wada to fakt, iż by dobrze działać muszą one być kontrolowane przez operatora.

Drugi rodzaj to prasy hydrauliczne. Wyparły one prasy mechaniczne i wykorzystują płyn hydrauliczny, a dokładniej ciśnienie przez ten płyn wywierane w celu precyzyjnego wyginania metali. Mogą one być kontrolowane elektronicznie, dzięki czemu ich precyzja jest na najwyższym poziomie. Na podobnej zasadzie do krawędziarki hydrauliczne działają krawędziarki pneumatyczne, lecz wywierają one znacznie mniejszy nacisk.

Najnowsze rozwiązanie to jednak prasy krawędziowe serwo-elektryczne. Napędza je silnik elektryczny, który sprawia, iż mają one mniejszy tonaż niż prasy hydrauliczne, lecz ich utrzymanie jest znacznie prostsze z racji braku takich części jak usterki, olej hydrauliczny czy też wszelakich elementów systemu hydraulicznego. Dlatego to właśnie one są najczęściej wybierane obok pras hydraulicznych.

Dodaj komentarz