strzeń a światło

Przestrzeń kreowana światłem

Projektowanie przestrzeni publicznych i tych przy naszym domu to nie lada wyzwanie. Coraz większą rolę w nowoczesnych aranżacjach odgrywa oświetlenie, za pomocą którego architekci podkreślają poszczególne elementy założenia architektonicznego.

Nowoczesna architektura w dużej mierze opiera się na odpowiednim operowaniu światłem. Dlatego też architekci najczęściej stawiają na duże powierzchnie przeszklone na elewacjach budynków czy świetliki dachowe, które dodatkowo doświetlają wnętrze od góry. W projektach dużą popularnością cieszą się też wewnętrzne patia, przez które światło dostaje się do pomieszczeń zlokalizowanych przy wewnętrznej elewacji budynku. Światło pozwala wykreować efekt transparentności i przejrzystości, ale również jest niezbędne w aranżacji wnętrz.

Nie inaczej jest po zapadnięciu zmroku. Za pomocą sztucznego światła podkreśla się znaczenie budynków w tkance miejskiej oraz ich miejsce w przestrzeni miejskiej. W większych metropoliach, praktycznie wszystkie budynki o charakterze zabytkowym są wyposażone w specjalnie zaprojektowaną iluminację nocną. Doświetla ona obiekt podnosząc jego rangę, a jednocześnie zwraca uwagę na ważniejsze detale architektoniczne. Obejmuje ona swoim zasięgiem również najbliższe otoczenie obiektu, takie jak ulica czy plac. W zależności od projektu i charakterystyki przestrzeni podkreślane są też inne ważne z punktu widzenia założenia architektonicznego detale, takie jak zieleń czy elementy małej architektury. Punkty świetlne rozmieszcza się praktycznie wszędzie. Od wysokich lamp z odbłyśnikami poprzez światła zlokalizowane na słupkach, aż po oprawy najazdowe w nawierzchni. Coraz częściej stawia się również na podświetlenie obrzeży oraz borderów. Po pierwsze takie rozwiązanie tworzy bardzo estetyczny efekt świetlny oraz pozwala na lepsze oświetlenie nawierzchni lub schodów, co wpływa na bezpieczeństwo poruszania się po nich. Nic nie stoi na przeszkodzie, żeby tego rodzaju rozwiązania wdrożyć w naszym przydomowym ogrodzie.

W obydwóch przypadkach można to zrobić za pomocą tegorocznej nowości w ofercie Polbruk, czyli obrzeża Flesz. Border ten posiada kształt odwróconej litery „L”, pod której daszkiem można umieścić taśmę LED. Intensywność oświetlenia zależy od wybranej mocy taśmy. Pomimo tego, że punkt świetlny jest umieszczony pod daszkiem, warto zwrócić uwagę na to, żeby posiadał on odpowiednie parametry techniczne. Taśma LED, wraz z zasilaczem, powinna być wodoodporna, o szerokości 10 mm i grubości 3 ÷ 4,5 mm, przeznaczona do stosowania zewnętrznego (IP 68).

Flesz to jednak nie tylko idealne obrzeże do montażu oświetlenia, ale również element pasujący do nowoczesnych aranżacji. Gwarantuje to utrzymana w odcieniach szarości (grafitowy oraz stalowy) i beżu kolorystyka. Jego kolejnym atutem jest „betonowy” wygląd i geometryczny, prostokątny kształt. Wszystko to sprawia, że doskonale zaprezentuje się on w sąsiedztwie kostek i płyt o nowoczesnym designie, takich jak Polbruk Oland, Lamell czy Extrano. Ciekawym pomysłem może być również zestawienie podświetlonego obrzeża Flesz z kostką luminescencyjną Polbruk Lumia, która emituje niebieską poświatę w nocy dzięki umieszczonym w niej luminoforom.

Polbruk S.A. – to największy obecnie na polskim rynku producent kostki brukowej i wyrobów drogowych w Polsce, stanowi część międzynarodowego koncernu CRH plc – jednego z kluczowych dystrybutorów materiałów budowlanych na świecie. W ofercie Polbruk znajdują się produkty z segmentów – Styl, Klasyka, TOP oraz rozwiązania przemysłowe, wykorzystywane do budowy placów, deptaków, parkingów i chodników w całej Polsce.

Dodaj komentarz