zwolnienie sie z pracy

Rezygnacja z pracy – jak profesjonalnie zrezygnować z pracy?

Częsta zmiana pracy nie jest dzisiaj niczym nadzwyczajnym. Szybkie tempo życia i chęć rozwoju sprawiają, że pracownicy nie przywiązują się do jednej firmy, tylko stale szukają nowych perspektyw zawodowych. Rezygnacja z pracy może być naturalnym procesem, który będzie przebiegał w przyjaznej i pełnej zrozumienia atmosferze. A jak profesjonalnie odejść, by zachować dobre stosunki z przełożonym i współpracownikami?

Rezygnacja z pracy – od czego zacząć?

Podjęcie decyzji o rezygnacji z pracy to pierwszy krok do zmiany swojego życia. Zanim pracownik złoży wypowiedzenie, powinien dokładnie sprawdzić umowę i warunki, na jakich może rozwiązać stosunek pracy. Okres wypowiedzenia może wynieść 2 tygodnie, 1 miesiąc lub 3 miesiące. Przez ten czas pracownik będzie zobowiązany do wykonywania określonych czynności zawodowych lub będzie mógł wybrać zaległy urlop. Umowę o pracę można też rozwiązać natychmiast za porozumieniem stron, jednak w tym wypadku potrzebna będzie zgoda pracodawcy. Jeśli przełożony nie znajdzie zastępstwa za pracownika, to może odmówić podpisania porozumienia stron i wówczas podwładny będzie musiał pracować do końca okresu wypowiedzenia.

Rezygnacja z pracy – jak rozmawiać z przełożonym?

Pracownicy zwykle nie mówią otwarcie o tym, że aktywnie poszukują nowej pracy. Gdy otrzymają ciekawą propozycję, będą musieli poinformować o tym fakcie pracodawcę w taki sposób, aby dobrze to przyjął i wystawił im pozytywne referencje. Rezygnację z pracy powinna poprzedzić szczera rozmowa z bezpośrednim przełożonym, podczas której pracownik może zostać poproszony o zostanie w firmie. W trakcie negocjacji nie trzeba ujawniać powodów odejścia, ale warto zgodzić się na pomoc w przeszkoleniu swojego następcy. Jeśli rezygnacja z pracy ma przynieść oczekiwany rezultat, to trzeba też porozmawiać z najbliższymi współpracownikami, by nie czuli się zaskoczeni i rozczarowani podjętą decyzją.

Rezygnacja z pracy – o czym warto pamiętać?

Okres wypowiedzenia to czas, w którym pracownik nie powinien lekceważyć powierzonych mu obowiązków. Sumienne wykonywanie pracy do końca na pewno spotka się z uznaniem pracodawcy i zostanie docenione. Odchodząc z pracy, warto pamiętać także o:

  • uporządkowaniu wszystkich bieżących spraw
  • przekazaniu klientów i projektów pozostałym współpracownikom
  • posprzątaniu swojego stanowiska pracy
  • urządzeniu imprezy pożegnalnej dla zespołu

Pracownik musi zdać służbowy telefon, komputer i samochód. Rezygnacja z pracy będzie oznaczała również zablokowanie dostępu do firmowej bazy danych, karty multisport oraz innych udogodnień, z których dotychczas pracownik korzystał. Więcej praktycznych informacji na ten temat można też znaleźć w serwisiePoradnik Pracownika.

Złożenie wypowiedzenia to poważna decyzja, której nie należy podejmować pochopnie. Przed rozmową z pracodawcą, trzeba się odpowiednio przygotować, by uniknąć niepotrzebnych tłumaczeń i wzajemnych pretensji. Jeśli pracownik zadba o poprawną komunikację z przełożonym i współpracownikami, to zmiana pracy nie wpłynie negatywnie na jego relację z firmą i pozwoli mu w spokoju skupić się na nowych wyzwaniach zawodowych.

Dodaj komentarz