
Saxenda
Saxenda to lek wspomagający walkę z otyłością. Nie jest w standardowej formie tabletki, tylko roztworu do samodzielnego wstrzykiwania. Jest to lek wydawany na receptę, a więc jego stosowanie musi być przepisane przez lekarza. Nie jest niestety refundowany. Preparat ten jest podawany przy dużej nadwadze i otyłości. Przepisywany jest pacjentom ze współczynnikiem BMI powyżej 27. Powinien być stosowany łącznie z odpowiednią dietą i aktywnością fizyczną.
Działanie leku
Lek działa na receptory w mózgu odpowiedzialnym za uczucie głodu. Dzięki zmniejszaniu apetytu, dając uczucie sytości, prowadzi do uraty wagi. Szczególnie pomaga w walce z utratą tkanki tłuszczowej. Stymuluje również wytwarzanie insuliny. Dzięki opóźnianiu opróżniania żołądka zwalnia szybkość przenikania glukozy do krwi, powodując obniżenie jej stężenia. Nie wpływa jednak na zwiększenie wydatku energetycznego oraz na zdolność prowadzenia pojazdów.
Skład leku
Główną substancją czynną roztworu jest liraglutyd. Składniki w mniejszych ilościach to: fosforan dwuwodny disodu, kwas chlorowodorowy, wodorotlenek sodu, glikol propylenowy, fenol oraz woda.
- liraglutyd – hamuje apetyt, ponieważ wpływa na receptory kontrolujące apetyt w mózgu. Daje to uczucie sytości, zmniejszając uczucie głodu,
- fosforan dwuwodny disodu – uważany jest w leczeniu zaparć,
- kwas chlorowodorowy – wykorzystywany jest do syntezy leku,
- wodorotlenek sodu – wykorzystywany do dostosowania pH,
- glikol propylenowy – służy do rozprowadzania składniku czynnego,
- fenol – ma działanie bakteriobójcze, grzybobójcze i przeciwbakteryjne.
Saxenda z innymi lekami
Lek nie powinien wpływać na działanie leków antykoncepcyjnych. Nie zanotowano również interakcji ze składnikami innych leków. Liraglutyd opóźnia opróżnianie żołądka, ale nie wpływa na wchłanianie się innych preparatów. Jednak nie da się całkowicie wykluczyć ryzyka interakcji. Nie powinien być łączony z warfaryną.
Dawkowanie Saxenda
Na rynku dostępne są opakowania z 1, 3 lub 5 wstrzykiwaczy po 3 ml każdy. W każdych 3 ml znajduje się 18 mg liraglutydu. Lek przeznaczony jest jedynie dla osób dorosłych. Dostosowany jest do wstrzykiwania w udo, ramię lub brzuch. Nie powinien być zbyt długo apikowany w jedno miejsce. Przystosowany jest do stosowania raz dziennie o stałej porze. Dawkowanie powinno być rozpoczęte od 0,6 mg. Maksymalna dawka wynosi 3 mg na dobę. Zwiększanie dawki konieczne jest do obserwacji reakcji organizmu na lek. Nie przez każdego chorego lek będzie tolerowany. Złe samopoczucie po 2 tygodniach stosowania może oznaczać nietolerancję. Trzeba również zaobserwować czy lek ma jakiekolwiek działanie. Długość kuracji zależy od opinii lekarskiej.
Przeciwwskazania
Saxenda nie jest przeznaczony dla dzieci oraz osób po 75. roku życia. Lek nie powinien być stosowany w przypadku uczulenia na którykolwiek ze składników. Od zażycia powinny się również wstrzymać osoby z chorobami nerek lub wątroby. Dlatego ważne jest wykonanie pakietu badań laboratoryjnych przed kuracją. Saxenda nie nadaje się do przyjmowania przez kobiety w ciąży i karmiące piersią, a także u osób starających się o dziecko, przez obecny liraglutyd.
Środki ostrożności
Saxenda to lek przepisywany na receptę, dlatego jego stosowanie poprzedzone jest wizytą lekarską. Należy jednak pamiętać o tym, że lek nie jest zamiennikiem insuliny. Osoby z przewlekłymi chorobami powinny zachować szczególną ostrożność w przyjmowaniu tego leku. Podczas stosowania go należy kontrolować pracę serca, gdyż jest to jeden z objawów nietolerancji przez organizm. Pacjenci szczególnie powinni dać o nawodnienie i zbilansowaną dietę.
Skutki uboczne
Podczas kuracji lekiem zarejestrowano wiele skutków ubocznych, które można podzielić na występujące bardzo często, często i rzadko. Do najczęstszych należą dolegliwości układu pokarmowego takie jak biegunka, nudności i wymioty. Jako częste podaje się:
- bezsenność,
- zaburzenia smaku,
- wzdęcia brzucha,
- bóle głowy,
- zmęczenie,
- uczucie suchości w jamie ustnej.
Najrzadziej występują: odwodnienie, pokrzywka, stan zapalny trzustki oraz zapalenie pęcherzyka żółciowego.
Koszt kuracji
Kuracja jest jedną z droższych, ponieważ jedno opakowanie z 3 wstrzykiwaczami może kosztować nawet do 900 złotych. Cena zależy od długości kuracji wskazanej przez lekarza. Cena leku wynika z efektywności, której nie mogą zapewnić inne leki, gdy obecne są schorzenia w organizmie. Przy niedoczynności tarczycy, stosowanie leków na odchudzanie nie przyniesie efektów, ponieważ niewyleczona choroba prowadzi do zaburzeń metabolizmu.
Dieta przy stosowaniu Saxenda
Aby osiągnąć najlepsze efekty, kuracji powinna towarzyszyć zdrowa i zbilansowana dieta. Posiłki z nieprzetworzonych produktów, bogate w witaminy i minerały powinny na stałe zagościć na talerzu. Warto utrzymać deficyt kaloryczny, aby wspomóc odchudzanie. Najlepszą dietę dobierze dietetyk, który idealnie obliczy zapotrzebowanie kaloryczne. Zaleca się dużą aktywność fizyczną, która z czasem będzie łatwiejsza, ponieważ Saxenda wzmacnia również mięśnie.