szkola kosmetyczna

Technik usług kosmetycznych – czym się zajmuje i gdzie może pracować?

Technik usług kosmetycznych to bardzo popularny obecnie zawód. Czym dokładnie zajmuje się ten pracownik? Gdzie może znaleźć zatrudnienie? Wyjaśniamy!

Czy warto pracować jako technik usług kosmetycznych?

W Polsce sektor kosmetyczny dynamicznie się rozwija, a wpływ na to mają wzrost poziomu życia, wyższe wynagrodzenia oraz większa świadomość w kwestii pielęgnacji ciała i urody. Wartość rynku kosmetycznego w 2016 roku wynosiła 16 miliardów złotych, co plasuje Polskę na szóstym miejscu w Europie.

Klienci salonów kosmetycznych wydają rocznie 900 milionów złotych na różnego rodzaju zabiegi. Eksperci przewidują, że ta tendencja będzie się utrzymywać w kolejnych latach, ponieważ kult młodości, szczupłej sylwetki i nieskazitelnej cery jest promowany zarówno przez media tradycyjne, jak i społecznościowe.

W efekcie powstaje coraz więcej salonów piękności, które oferują coraz bardziej zaawansowane usługi, co z kolei zwiększa zapotrzebowanie na dyplomowanych techników usług kosmetycznych.

Czym zajmuje się technik usług kosmetycznych?

Technik usług kosmetycznych prowadzi szereg czynności, do których zaliczane są między innymi:

  • Kontrola i ocena kondycji skóry klienta,
  • Dobieranie i wykonywanie zabiegów kosmetycznych,
  • Edukowanie klientów

Przykładowo technik może wykonywać zabiegi kosmetyczne na twarz, cało, różnego rodzaju manicure (np. japoński, tradycyjny, biologiczny), pedicure klasyczny oraz leczniczy, makijaże dostosowane do urody klienta, a także zabiegi henny brwi i przedłużania rzęs.

Zawód technika usług kosmetycznych oferuje wiele możliwości rozwoju, dzięki coraz nowszym metodom walki z niedoskonałościami, zaawansowanym technologiom umożliwiającym wykonywanie zabiegów pielęgnacyjnych oraz pojawiającym się rokrocznie trendom urodowym.

Aby zdobyć renomę w tej profesji, konieczne jest ciągłe samodoskonalenie, uczestnictwo w szkoleniach, warsztatach i kursach.

Gdzie można znaleźć zatrudnienie jako technik usług kosmetycznych?

Po zdaniu egzaminu zawodowego technik usług kosmetycznych Kraków może pracować w wielu różnych miejscach, takich jak:

  • Ośrodki SPA,
  • Salony kosmetyczne,
  • Gabinety urody,
  • Gabinety masażu,
  • Sanatoria,
  • Hotele,
  • Perfumerie i drogerie.

Wielu techników decyduje się również na prowadzenie własnej działalności gospodarczej, co pozwala nie tylko na podniesienie zarobków, ale także na osiągnięcie większej niezależności.

Jeśli zastanawiasz się, czy ten zawód jest dla Ciebie, warto zwrócić uwagę na swoje zainteresowania, umiejętności i pasję związane z pielęgnacją urody!

Dodaj komentarz