zlomowanie aut

W jak sposób odbywa się złomowanie aut?

Samochód, którego naprawa przewyższa wartość pojazdu, jest autem nie do sprzedania. Aby nie trzymać go niepotrzebnie w garażu i płacić składki OC, najlepiej zezłomować auto. Jednak nie oznacza to zawiezienie auta na złomowisko. Istnieje szereg procedur, których należy przestrzegać, by złomowanie auta było legalne i odbyło się zgodnie z prawem. 

Kiedy można zezłomować auto?

Posiadając auto, nawet jeśli jest popsute, a koszty jego naprawy wysokie, nie możemy postawić go na parkingu i przestać płacić ubezpieczenie. Auto powinno zostać wyrejestrowane, a następnie przekazane do przedsiębiorcy, który zajmuje się demontażem pojazdów. Najprostszym sposobem na pozbycie się problemu, jest złomowanie aut w Libiążu. Pozwala to na legalne pozbycie się problemy, bez narażania się na konflikt z prawem.

Na czym polega złomowanie aut?

Samochód, który nie nadaje się do jazdy lub gdy jego naprawa i dalsze utrzymanie przewyższają jego wartość nadaje się na skup aut w Katowicach. Należy upewnić się, że taki punkt działa legalnie i po oddaniu do niego samochodu, nie będziemy mieli nieprzyjemności i spokojnie wyrejestrujemy samochód w wydziale komunikacyjnym. Skup aut musi posiadać odpowiednie zezwolenia na prowadzenie takiej działalności, wydane przez marszałka województwa.

Chcąc zezłomować pojazd, należy mieć przy sobie dowód rejestracyjny, kartę pojazdu i dowód osobisty. Aby zezłomować auto, samochód musi posiadać numer VIN lub numer nadwozia, podwozia lub ramy. Stacja demontażu pojazdów unieważnia dowód rejestracyjny, kartę pojazdu, a także tablice rejestracyjne pojazdu. Następnie wydaje oświadczenie o ich unieważnieniu i zaświadczenie o zezłomowaniu pojazdu. Z tymi dokumentami należy udać się do wydziału komunikacji, by ostatecznie wyrejestrować auto.  Właściciel pojazdu, który został zezłomowany ma 30 dni na wyrejestrowanie pojazdu.

Złomując pojazd, warto to robić w punktach, które działają legalnie. Można je wyszukać na stronie marszałka województwa. Należy także pamiętać, że to właściciel auta dostaje pieniądze za wrak, a nie odwrotnie.  Wysokość kwoty zależy od wagi samochodu. Zazwyczaj waha się ona w okolicach 300-500 zł.

Dodaj komentarz