wakeboarding

Wakeboarding – niezapomniane wrażenia i świetna zabawa

Wakeboarding to stosunkowo nowy sport, który swoje początki miał w latach osiemdziesiątych XX wieku. Z roku na rok ten ekscytujący, wodny sport przyciąga do siebie rzesze wielbicieli dobrej zabawy i niezapomnianych emocji. Czym jednak w ogóle jest wakeboarding? Jak zacząć swoją przygodę z tym sportem i jaki sprzęt może okazać się niezbędny?  Czy trzeba mieć jakieś specjalne umiejętności i predyspozycje do uprawiania wakeboardingu? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz w naszym artykule.

Co to w ogóle jest wakeboarding?

Wakeboarding to sport wodny dostarczający niesamowicie dużo adrenaliny. Polega on na jeździe na specjalnie przygotowanej do tego celu desce za motorówką lub specjalnym wyciągiem, które tworzą fale. Jednym z wielu atutów tego sportu jest z pewnością jego stosunkowa łatwość – nawet małe dzieci dobrze radzą sobie podczas amatorskiej jazdy. Do spróbowania wakeboardingu nie trzeba mieć żadnych konkretnych predyspozycji. Zapewne dlatego stał się on jedną z najpopularniejszych form aktywności wodnej. Wbrew pozorom – nie trzeba nawet umieć pływać! Jednak trzeba wcześniej o tym fakcie poinformować instruktora, który pomoże ci postawić pierwsze kroki w wakeboardingu. Sprawa wygląda jednak całkowicie inaczej w przypadku profesjonalnych treningów. Od zawodników wymaga się dużej siły, zwinności i sprawności, aby byli w stanie wykonywać skomplikowane figury, podskoki i akrobacje na wodzie. Jeśli jednak chciałbyś sprobować swoich sił w wakeboardingu czysto amatorsko, na dobry początek potrzebujesz jedynie chęci i ogólnej sprawności fizycznej. W Polsce sezon na tą atrakcję trwa mniej więcej od kwietnia do października, w zależności od aktualnych warunków pogodowych. W pozostałych miesiącach sport ten można trenować w krajach południowej Europy. Wakeboarding to idealna opcja na szaloną przygodę podczas wakacji za granicą czy nad polskim morzem, która może być początkiem nowej pasji, ale też świetny sposób na spalenie kalorycznej nadwyżki, poprawienie sobie humoru i tworzenie wspaniałych wspomnień na lata. 

Ekwipunek do wakeboardingu

Z wakeboardingiem niestety nie jest jak z bieganiem, gdzie w zasadzie potrzebujemy jedynie obuwia ze stabilną podeszwą i ciężaru własnego ciała. Jeśli ktoś chce spróbować tej wodnej przygody jako urozmaicenie podczas urlopu, to oczywiście nie ma potrzeby inwestycji w profesjonalny sprzęt, od tego mamy wypożyczalnie. Jednak jeśli ten sport skradł twoje serce i czujesz, że to coś, z czym zwiążesz się na dłużej, warto rozejrzeć się za ekwipunkiem, którego wakeboarding wymaga. Oczywiście najważniejszym elementem będzie sama deska, której parametry należy dostosować do swoich indywidualnych preferencji i umiejętności. Drugą bardzo ważną kwestią będą wiązania – to na nich opierać się będą twoje stopy, mają więc bezpośredni wpływ na wygodę podczas uprawiania tego sportu. Ostatnim elementem wyposażenia, na który należy zwrócić uwagę, są finy. To one odpowiadają za stabilność deski oraz umożliwiają obranie danego kierunku jazdy. 

Wakeboarding – jak zacząć?

Z pewnością dużą zaletą trenowania wakeboardingu jest fakt, że nie musisz od samego początku inwestować w profesjonalny sprzęt. W zasadzie nie musisz inwestować w żaden sprzęt. Czy to podczas kursu, jeśli się na takowy zdecydujesz, czy podczas rekreacyjnej przejażdżki na wakacjach, cały niezbędny ekwipunek zostanie ci udostępniony. Nauka podstaw wakeboardingu zazwyczaj opiera się na nauce wstawania z deski oraz ruszania. Przez cały proces poprowadzi cię doświadczony instruktor, więc jedyne co należy zrobić, to słuchać jego zaleceń. Aby zatem rozpocząć swoją przygodę z tym emocjonującym, wodnym sportem, wystarczą jedynie chęci oraz osoba, która pokaże ci jak stawiać bezpiecznie pierwsze kroki w wakeboardingu. 

Profesjonalny i półprofesjonalny sprzęt do wakeboardingu

Oddałeś swoje serce wodnej wersji snowboardu? Z pewnością rozglądasz się za odpowiednim ekwipunkiem. Poznaj ofertę produktów do wakeboardingu, które zapewnią ci zarówno bezpieczeństwo, jak i ogrom niezapomnianych emocji. Oczywiście nie ma wakeboardingu bez odpowiedniej deski. Amatorom stawiającym swoje pierwsze kroki w tej wodnej dyscyplinie polecamy szczególnie deskę Wakeboard Whirly Bird. To opcja idealna zarówno dla osób zaczynających swoją przygodę z tym wodnym sportem, jak i dla półprofesjonalistów. To jedna z najbardziej wytrzymałych desek na rynku, gwarantująca pełnię bezpieczeństwa, ale i dobrej zabawy.
Ponadto jeśli nie jesteś wzorowym pływakiem, z pewnością przyda ci się kamizelka asekuracyjna. Najbardziej uniwersalnym modelem z oferty Decathlonu będzie
Kamizelka asekuracyjna 100 50 N do sportów holowanych

Wakeboarding to świetny sposób na nietuzinkowe spędzenie czasu w aktywny sposób podczas wakacji, ale równie dobrze może być on życiową pasją. Na pewno warto spróbować tego sportu na własnej skórze, gdyż do jego uprawiania nie potrzeba większych umiejętności, a może być on świetną rozrywką dla całej rodziny. 

Dodaj komentarz