Wesele amerykańskie

Wesele w amerykańskim stylu – czyli Ameryka coraz bliżej

„American wedding” to nowy trend, którym interesuje się coraz większe grono narzeczonych. Zniesienie obowiązku posiadania wiz sprawiło, że wielu Polaków mocniej zainteresowało się kulturą amerykańską, planując w niedalekiej przyszłości odwiedzenie tego kraju. Amerykańskie trendy pojawiły się co prawda u nas już wcześniej w dziedzinach takich jak gastronomia, czy moda. Teraz przybrały jednak na mocy, a wesele w amerykańskim stylu stało się alternatywą dla tradycyjnej uroczystości. Czym się charakteryzuje? Zdradzamy poniżej.

Ślub i wesele w amerykańskim stylu – przygotowania

W tym przypadku podobnie jak w Polsce zaproszenia wysyłane są zwykle jeden do dwóch miesięcy przed ślubem. Według Brides American Wedding Study średnia liczba gości na amerykańskim weselu to 167 osób. Zaproszenia należy adresować ręcznie, aby pokazać znaczenie uroczystości oraz szacunek do osoby zapraszanej. Kolorystyka wesela w amerykańskim stylu jest często dobierana tak, aby suknie druhen, kwiaty, dekoracje oraz elementy stroju gości były w jednakowych barwach. Wręczanie prezentów ślubnych jest opcjonalne, lecz z reguły prawie wszyscy zaproszeni goście, którzy biorą udział w ślubie, decydują się to zrobić. Co istotne – prezenty ślubne są najczęściej wysyłane do domu Panny Młodej lub Pana Młodego przed dniem ślubu. Narzeczeni często tworzą listę preferowanych podarunków na długo przed tym wyjątkowym dniem. Zazwyczaj znajdują się na niej: artykuły gospodarstwa domowego, porcelana, sztućce i wyroby ze szkła, pościel i inne tkaniny, garnki i patelnie itp. Takie spisy mają pomóc gościom w wyborze prezentów, których nowożeńcy naprawdę chcą. Usługa jest wystarczająco opłacalna i większość sklepów w USA (od luksusowych sklepów po dyskonty) oferuje wsparcie przy tworzeniu takich list. Zgodnie z etykietą informacje na temat preferowanych prezentów należy przekazywać wyłącznie gościom na ich bezpośrednie żądanie i nigdy nie należy ich dołączać do zaproszenia.

Ślub i wesele w stylu amerykańskim – w trakcie ceremonii

Ceremonia ślubna może odbywać się w dowolnym miejscu np. na zewnątrz. Jest zwykle krótka, chociaż często jest przedłużana przez akcenty muzyczne lub przemówienia. Ze względu na zwięzłość goście spóźnieni mogą całkowicie przegapić ceremonię. Do ołtarza Panna Młoda prowadzona jest przez swojego ojca, a gościom wręcza się płatki róż, którymi obsypują parę. Znakiem rozpoznawczym jest również orszak druhen i drużbów, a czasem także małych dzieci.

Czy wesele w amerykańskim stylu można zorganizować w naszym kraju? Oczywiście! W Polsce dzięki nowelizacji przepisów prawa o aktach stanu cywilnego od 2015 roku urzędnicy mogą udzielić go w dowolnym miejscu, o ile nie zagraża to bezpieczeństwu osób składających oświadczenie oraz osób przy tym obecnych, a także zapewnia zachowanie uroczystej formy. Na dodatek jak wynika z ostatniego raportu „Małżeństwa wyznaniowe”, opracowanego przez demografów z Uniwersytetu Łódzkiego coraz więcej osób decyduje się na śluby cywilne – w ciągu ostatnich lat zdecydowało się nie aż 37,7% narzeczonych.

– Wesele w stylu amerykańskim w ostatnich latach zyskało na popularności i wiele par pyta o możliwość organizacji takiej uroczystości – mówi Joanna Hoc-Kopiej z Dworu Korona Karkonoszy. – Co istotne, ceremonie w plenerze nie muszą odbywać się tylko wiosną czy latem. Jeśli decydujemy się na ślub zimą, to nie tylko obniżymy koszty przyjęcia weselnego. Zapewniam, że sakramentalne „tak” wypowiedziane w świetle księżyca i gwiazd, w otoczeniu pochodni i wirujących płatków śniegu jest równie niezapomnianą chwilą – dodaje ekspert z Dworu Korona Karkonoszy.

Wesela w amerykańskim stylu trwają zdecydowanie krócej niż polskie. Goście bawią się zazwyczaj do godziny 22-23. Istotnym elementem jest taniec panny młodej z ojcem – bez niego nie może obyć się żadne amerykańskie wesele. Kolejna kwestia – tort. Nie jest krojony o północy, tylko o wiele wcześniej. Dodatkowo nie „wjeżdża” oficjalnie na środek sali, a jest po prostu eksponowany od początku uroczystości. Dzięki temu goście weselni mogą robić sobie przy nim zdjęcia. Państwo Młodzi nie czekają także, aż ostatni z gości opuści salę – według amerykańskich zwyczajów po 2-3 godzinach od rozpoczęcia młodzi małżonkowie odjeżdżają, będąc uroczyście żegnani przez gości (najczęściej przy dźwiękach wiwatów i dźwięków puszek, które przywiązuje się do samochodu).

Ślub i wesele w amerykańskim stylu – koszty ślubu cywilnego w plenerze

Podstawowym kosztem, jaki należy wziąć pod uwagę, jest koszt związany z przeprowadzeniem ślubu cywilnego w plenerze. Koszty ślubu cywilnego w plenerze nie mogą być wyższe niż 50% aktualnego średniego wynagrodzenia. Zazwyczaj USC liczy sobie za możliwość wzięcia ślubu w nietypowym miejscu 1000 złotych. Skąd taka kwota? Składają się na nią: nakłady na zakup kompletnego stroju dla kierownika urzędu stanu cywilnego wraz z akcesoriami odzieżowymi, usługami fryzjerskimi i konserwacją odzieży, nabyciem insygniów z wizerunkiem orła ustalonym dla godła RP oraz patery na obrączki wraz z usługami ich konserwacji. Pozostałe koszty wesela w amerykańskim stylu zależą tylko i wyłącznie od preferencji narzeczonych. Sukienki na wesele w stylu amerykańskim, czy też ubiór Pana Młodego to także wydatek, na który przeznaczymy standardową kwotę. Tak jak w przypadku tradycyjnego podejścia – koszty wesela nie muszą być wysokie. Dodatkowo organizacja wesela w nietypowym terminie lub krótszy czas zabawy weselnej również wpłyną na wysokość wydatków.

„American wedding” to ciekawa alternatywa dla typowego, tradycyjnego polskiego wesela. Opinie na ten temat są różne – najważniejsze jednak, aby Młoda Para była zadowolona. W końcu to ich dzień. Pamiętajmy jednak, że prawdziwe wesele w stylu amerykańskim to nie tylko motyw, a cały zbiór drobnych detali, które charakteryzują tego rodzaju uroczystości.

Dodaj komentarz